Anasayfa / Yatırım Fikirleri / Tokenize Hisse Senetleri Nedir?

Tokenize Hisse Senetleri Nedir?

Tokenize Hisse Senetleri Nedir? Tokenize hisse senetleri, dijital para birimleri kullanan geleneksel şirketlerde hisse sahibi olmanın bir yöntemi olarak kabul görmektedir. Tokenleştirilmiş hisse senetlerinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için; makalemizi dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz.

Tokenize Hisse Senetleri Nedir?

Tokenize edilen hisse senetleri, bir hissenin değerine bağlı dijital varlıklardır.

Tokenleştirilmiş hisse senetleri, bir kripto para birimi borsasında satın alınabilen kripto para birimi kullanan bir şirketin değerini temsil eden hisse senetleri satın almanın bir yoludur.

Tokenize bir hisse senedi satın aldığınızda, blok zincirinde bir payı temsil eden dijital bir varlık elde edersiniz. Paylaşımın kendisi yerine, kripto para cüzdanınıza, hissenin değerine bağlı bir jeton alırsınız.

Tokenize hisse senetleri, borsayı birçok yönden taklit eder. Tokenize edilen hisse senetleri, borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) gibi bir araya getirilebilmektedir. Böylece örneğin, tokenize edilen teknoloji hisse senedi paketleri satın alabilirsiniz.

Tokenize hisse senetlerini kullanmanın başka bir yolu, bir endeksin değerine bağlı olanları satın almaktır. S & P500 veya Dow Jones Industrial Average gibi pazarların performansını izleyen jetonlar bulabilirsiniz.

Tokenize Hisse Senetleri Nedir

Bir itibari para biriminin (USD, GBP veya EUR gibi) fiyatına bağlı belirteçler olan stabilcoinler gibi benzer şekilde çalışan başka kripto varlıkları da vardır. Bunlar, tokenize edilen hisse senetleriyle aynı şekilde alınıp satılabilmektedir.

Tokenize Hisse Senetlerinin Faydaları Nelerdir?

Tokenize edilen hisse senetleri, normal hisse senedi alım satımının kısıtlamalarını ortadan kaldırmaktadır.

Normal hisse senedi ticareti yaptığınızda, nihayetinde nasıl ve ne zaman ticaret yapabileceğinizi kontrol eden bir komisyoncu veya aracı ile iş yaparsınız. Tokenize edilen hisse senetleri tamamen merkezden uzaklaştırılmıştır. Bu nedenle neredeyse hiçbir kısıtlama yoktur ve doğrudan ticaretin karşı tarafındaki kişiyle ticaret yaparsınız.

Tokenize hisse senedi alım satımının anlık faydalarından bazıları şunlardır:

  • 7/24 ticaret, normal piyasa açılış saatlerine bağlı kalmanıza gerek yok.
  • Daha az aracı kesintiye uğradığı için daha düşük işlem ücretleri.
  • Blok zincirinde görülebilen tüm işlemlerle daha fazla şeffaflık.
  • Hangi hisse senetlerinde işlem yapabileceğiniz konusunda bölgesel kısıtlama yok.
  • Hisse senetlerini satın alıp, istediğiniz kadar çok veya az işlem yapabilirsiniz.

Bu temel avantajların yanı sıra, komisyoncunuzun sizi tek taraflı olarak ticaret yapmaktan alıkoyması mümkün değildir. Robinhood ve Binance gibi komisyoncuların bunu ‘yüksek dalgalanma’ dönemlerinde yaptığını gördük. Ancak tokenize edilen hisse senetlerinde işlem yaparken bunun olma şansı yoktur.

Tokenize Hisse Senetlerinin Riskleri Nelerdir?

Tokenleştirilmiş hisse senetleri için çok az düzenleme var, kendi başınasın.

Tokenlenmiş hisse senetleri satın aldığınızda faydalı olan şeylerin çoğu, pazarlığa çok daha fazla risk getirir. Merkezi olmayan yapısı, kripto para birimi anlamına gelir ve blok zincirinin diğer tüm sektörlerden çok daha az düzenlemesi vardır.

Bir varlığın değerine bağlı tokenize edilen bir hisse senedi satın aldığınızda, aslında o varlığa sahip olmadığınızı hatırlamakta fayda var. Şirket iflas ederse herhangi bir koruma elde edemezsiniz ve şirkette normal bir hissede olduğu gibi oy hakkınız olmaz. Genellikle, komisyoncunuz temettü ödeyecektir; ancak bu garanti edilmez ve kaydolmadan önce hüküm ve koşulları kontrol etmelisiniz.

Diğer büyük risk ise likidite eksikliğidir. Normal piyasalarda olduğu gibi, her işlem için bir alıcıya ve satıcıya ihtiyacınız var. Borsadaki en iyi oyuncular için neredeyse her zaman yüksek bir hacim vardır, bu da istediğiniz zaman satış yapabileceğiniz anlamına gelir. Token edilen varlıklar daha az likidite görebilmektedir. Ve bu da jetonlarınız için alıcı bulmanızı zorlaştırabilmektedir.

Tokenize Hisse Senetlerini Nereden Satın Alabilirim?

Tokenize hisse senetleri çok yenidir, bu nedenle şu anda yalnızca bir avuç borsa sunmaktadır. Bununla birlikte, kripto dünyası hızla hareket ediyor ve gelecekte daha fazla şeyin başlaması muhtemeldir. En sevdiğiniz borsaya göz atmak iyi bir fikirdir veya deneyebileceğiniz en iyi borsalardan bazılarını gözden geçirdik.

BitTrex, Binance ve FTX borsaları, tokenize edilen hisse senetlerine giden yolu açtı. Amazon, Apple ve Tesla gibi dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları için jetonlu hisse senetleri sunuyorlar.

Bugün Bittrex ile bir hesaba kaydolabilirsiniz.

Tokenize Hisse Senetlerini Nasıl Satın Alabilirim?

USD veya önde gelen kripto para birimleri ile tokenize edilen hisse senetleri satın alabilirsiniz.

Kurallar borsaya göre değişir, ancak genellikle USD ile jetonlu hisse senetleri satın alabilirsiniz. Bunları satın almak için Bitcoin veya Tether de kullanabilirsiniz ve çoğu borsa; bir itibari para birimi yatırmayı ve gerekirse kripto para birimi satın almayı çok kolaylaştırır.

Hakkında admin

İlgilinizi Çekebilir

Borsaların Sahibi Kim

Borsaların Sahibi Kim?

Borsaların Sahibi Kim? Borsaların, işleyiş şekli ve mülkiyeti kadar kendine has özellikleri ve bir işletmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir