Anasayfa / Yatırım Fikirleri / Pasif Gelirle Emekli Olmak

Pasif Gelirle Emekli Olmak

Pasif Gelirle Emekli Olmak? Emeklilik durumları bireyler arasında büyük farklılıklar gösterir. Günümüzde ve çağda, uzun bir emeklilik beklentileri toplumda yerleşiktir: insanlar emekliliği büyük ölçüde hak edilmiş ve gerekli olarak düşünür. Çoğu yerde, sonuna kadar çalışma günleri geride kaldı. Emeklilik konusunda en çok mutabık kalınan fikir, tasarruf etmeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar erken emekli olabileceğinizdir. Dünya piyasaları daha değişken hale geldikçe, sağlık hizmetlerinin maliyetleri değiştikçe ve yaşam süreleri uzadıkça, emeklilik resminizin size benzerlerinden bile farklı olacağı garanti edilir.

Bu nedenle, akıllı bir emekli emekli olmadan çok önce gelecek planlarını düşünmeye başlar ve hedeflenen tarihten yıllar önce güvenle hazırdır. Emekli olduğunuzda, yıllık maaşınıza, ne kadar tasarruf ettiğinize (ve biriktirdiğiniz), nerede emekli olmayı planladığınıza ve yaşam tarzınıza, varsa emekli maaşlarınıza, temettülerinize veya yatırım getirinize ve yaşınıza (sosyal haklara uygunluk için) bağlıdır.

Pasif Gelirle Emekli Olmak?

Genç çalışan profesyonellerin sağlıklı bir emeklilik planına başlamaları için gerekli birkaç ilke vardır. Önce kendinize ödeme yapın: herhangi bir şey yapmadan önce her çekin% 20’sini kaldırın. Akıllı ve güvenli varlıklara yatırım yapın, yaşlandıkça riski ayarlayın. Borçlanmayın.

Pasif Gelirle Emekli Olmak

Büyük R’ye yaklaşanlar için sorular farklı. Emlak vergilerinin yüksek olduğu bir yerde mi yaşıyorsunuz? Belki de hala büyüyen ailenizi barındıran evde? İhtiyaç duymadığınız alan için bu, zaman içinde mali durumunuz üzerinde büyük bir yük olabilir. Sabit bir maaş çekiniz olduğunda, fazla yaşamak size bir yük gibi görünmez. Hiç yokken emekli olduktan sonra, yemek yemeye çıkmak, yeni kıyafetler, yeni arabalar satın almak ve özellikle tatiller için yeni bulduğunuz boş zamanınızı kullanmak paranızı çabucak mahvedecektir.

Ne kadarla emekli olacağınızı kontrol etmenin etkili bir yolu, ne kadar tasarruf ettiğinizi ve dolayısıyla ne kadar harcadığınızı kontrol etmektir. Denklem, yakında emekli olmayı planlamayan ancak bir değişken olan zaman için benzerdir: zaman. İki şekilde çalışır. Gerçekten emekli olmadan on yıl önce emekliliği düşünürseniz, hurda olmak ve normal ücretinizin üzerinde biriktirmek için on yılınız vardır. Öte yandan, emekli olduğunuzda tasarruf, zaman içinde para depolamak anlamına gelmez, harcamak anlamına gelmez.

Hesapladığınızdan Emin Olun

Çoğu insan için mutlu bir emeklilik, yerleşik statükonuzda ancak birleşik çalışma gereksinimi olmadan yaşamak anlamına gelir. Satın aldığınızı almaya, yaptığınız şeyi yapmaya ve yaşadığınız yerde yaşamaya devam ediyorsunuz ama çok daha fazla boş zamanınız var. Sadece bütçenizdeki maaş eksikliğini değil, aynı zamanda bu kadar boş zamanınız olduğunda, çoğunun para kazanmak yerine paraya mal olan şeyler için harcanacağı gerçeğini de hesapladığınızdan emin olun. Yani, emekliliğiniz boyunca evde oturup televizyon izlemeyi planlamıyorsanız.

Ne zaman öleceğinizi tartışmak ne kadar hastalıklı olsa da, gerçek şu ki yaşamlar her yıl artıyor. Çok makul 65 yaşında emekli olursanız, emeklilikte 30 uzun yıl geçirebileceğiniz hiç duyulmamış bir şey değildir. Bir milyon tl değerindeki yuva yumurtanıza bakıp kendi kendinize şöyle düşünebilirsiniz, “Vay canına, ben bir milyonerim. Endişelenecek bir şeyim yok. ” Gerçek şu ki, ihtiyacınız olanın yarısı bile olmayabilir.

% 4 kuralına bakın. Kural, yatırımı sağlıklı ve sürdürülebilir tutmak için yıllık% 4’lük bir yatırım portföyünden çekilmenin makul bir miktar olduğunu belirtir. Bir milyon TL, bu size yılda 40.000 tl verir. Bu ayda yaklaşık 3,300 tl’ye denk geliyor. Çoğu çiftin masraflarını karşılayacak kadar değil. Hatta bazı emeklilik planlamacıları, dünya piyasalarındaki artan dalgalanma nedeniyle% 4’e karşı tavsiyede bulunarak bunun yerine% 3’ü tercih ediyor. Emekli maaşı ve sosyal yardımlarla bile, “maaş çekten maaş çekine kadar” yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle ileriye dönük planlama çok önemlidir.

Emlak vergileri, ipotekler, yiyecek, tatiller

Zaten emekliliğe yaklaşanlar için korkutucu olabilir, ancak bilmenin tek yolu kontrol etmektir. Emekli olmayı planlamadan önceki yıllarda harcamalarınızın tam olarak ne olacağını planlayın. Emlak vergileri, ipotekler, yiyecek, tatiller, sigorta, bakmakla yükümlü olunan kişiler vb. Sonra, emekli olduğunuzda herhangi bir pasif gelirin nereden geleceğini belirleyin. Yatırımlar, emekli aylıkları, sosyal yardımlar, miraslar (çocuklarınız için de para bırakmak isteyeceksiniz, unutmayın).

Harcamalarınızı ve pasif gelirlerinizi, halihazırda sahip olduğunuz ve emeklilikten önce biriktirmeyi planladığınız miktarı bilerek, bütçenizin doğru bir resmini elde edebilirsiniz. Sürpriz! Mevcut yaşam tarzınızı onlarca yıldır sürdürmek yeterli olmayabilir. Uzun bir yaşam için plan yapmak da mantıklı olabilir. Mesele şu ki, kariyerinizle aynı sayıda yıl emeklilikte yaşayabilirsiniz, ancak bir gelir akışı olmadan. Muhtemelen o yıllarda biriktirdiğinden daha fazlasını harcıyorsun.

Finansal geleceğinizi planlamanın ve ilerlemenin birçok yolu vardır ve hiçbir yol en iyisi değildir. Gençseniz, başlamak için asla çok erken değildir. Daha yaşlıysan, asla çok geç değildir. Gerçek şu ki, emeklilikten elde edilen mutluluk, kendinize ne kadar paranız olduğundan gelmez, hayatınızın diğerlerinden farklı bir parçasını ne kadar zaman ayırmanız gerektiğinden gelir.

Hakkında admin

İlgilinizi Çekebilir

Borsaların Sahibi Kim

Borsaların Sahibi Kim?

Borsaların Sahibi Kim? Borsaların, işleyiş şekli ve mülkiyeti kadar kendine has özellikleri ve bir işletmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir