Anasayfa / Forex Dersleri / Negatif Emtia Nedir?

Negatif Emtia Nedir?

Negatif Emtia Nedir? Çoğu piyasa katılımcısı için, varlıklar için negatif değerlere kafa yormak bir zorluktur. Avrupa ve Japonya’da, negatif bölgedeki kısa vadeli faiz oranları norm haline geldi. Bankalar mevduat sahiplerinden nakit bakiyelerini saklamak için ücret alırlar.

Negatif emtia Türk piyasalarında varlığını net belli etmese de, Piyasalarda negatif emtia hareketliliği devam etmektedir.

Makalemizde bahsettiğimiz negatif emtia sistemi ne şekilde nasıl çalışmaktadır, incelemesini ve değerlendirmesini sağlayacağız. Kişisel gelişiminiz açısından vereceğiniz bazı kararlara oldukça etki edebilecek bir konuyu ele aldık.

Negatif Emtia Nedir?

Emtia piyasalarında, piyasaların uzun pozisyonlara sahip olanların diğer piyasa katılımcılarına pozisyon kapatmaları için ödeme yaptıkları seviyelere geçtiğini gördük. Bu, vadeli işlemlerde olduğu kadar fiziksel piyasalarda da olabilmektedir. Ödeme sadece alış ve satış fiyatı arasındaki piyasa farklılıkları değildir. Sıfırdan bir satın alma işleminin, kaybetme teklifine dönüştüğü durumlar olmuştur.

1950’lerde ABD düzenleyicileri, kök sebzenin fiyatı negatif bölgeye düştüğü için Chicago Ticaret Borsası’ndaki soğan vadeli işlem piyasasını kapattı. O zamanlar, soğan ticareti, borsadaki hacmin yaklaşık% 20’sini oluşturuyordu. Piyasa manipülasyonu, 1958’den beri vadeli işlem piyasasında işlem görmeyen soğanda fiyat oynaklığına neden oldu.

Negatif Emtia Nedir

Hammadde pazarı sıfırın altına düşebilir

Negatif emtia fiyatları yeni bir şey değil, çünkü diğer hammaddeler satıcıların alıcılara malları ellerinden almaları için ödeme yaptıkları seviyelere düştü. Bazı pazarlar sıfır veya negatif fiyatlar görürken, diğerleri bu olguyu hiç yaşamadı.

Soğanın yanı sıra, başka bir vadeli işlem piyasası sıfır fiyattan veya daha düşük fiyattan işlem gördü. Elektrik veya elektrik piyasası bir kullan ya da kaybet piyasasıdır. Elektrik enerjisi, iletim hatları boyunca ilerler ve uzun bir pozisyonda olan bir taraf tarafından tüketilmezse, değersiz hale gelmektedir. Bu nedenle negatif bir fiyattan işlem yapabilir.

  • 20 Nisan 2020, ham petrol piyasasında hatırlanması gereken bir gündü
  • 20 Nisan 2020’den önce NYMEX ham petrol fiyatı için tüm zamanların en düşük seviyesi, 1986’nın en düşük seviyesi olan varil başına 9,75 dolardı. Nisan 2020’nin sonlarında, fiyat bu kadar düşük seviyeye düştü ve sıfıra ulaştı.

Üç aylık grafik, birkaç yatırımcı veya analistin mümkün olduğunu düşündüğü en düşük seviyeye düşüşün altını çiziyor.

Bazı piyasa katılımcıları, yüzyılın satışı olan bir fiyattan satın aldıklarını varsayarak; muhtemelen sıfırdan veya sıfıra yakın yakınlardaki vadeli işlemleri satın aldılar. Trajik bir şekilde yanlış oldukları ortaya çıktı. Ham petrol, 20 Nisan’da varil başına negatif 40,32 $ ‘a düştü. Petrol piyasasındaki sorun, depolama tesisleri enerji emtiasıyla dolup taşırken petrolü koyacak yerin olmamasıydı.

Emtia Piyasa Tarihi

Tarihsel olarak, sermayeye erişimi olan petrol yatırımcıları, contango veya gelecekteki primin yüksek seviyelerde olduğu zamanlarda yakın vadeli işlemler satın aldı ve ertelenen sözleşmeler sattı. Yakındaki sözleşmeye sahip olmanın veya ertelenmiş sözleşmeyi satmanın arkasındaki teori, enerji emtiasını depolayabilen ve finanse edebilenlerin risksiz bir kar elde etmesidir.

emtia işlemleri

Spreadin sahipleri, ertelenen sözleşmenin satışı ile fiyat riskini hedge eder. Bu nedenle spread üzerinde bir alım opsiyonu olan piyasanın sıkılaşması durumunda fiziki sahiplenir. Bu arada, spekülatörler genellikle nakit parayı sentezler veya enerji emtiasını depolama yeteneği olmadan yakın ve ertelenen vadeli işlemleri kullanarak ticaret yaparlar. Yakındaki vadeli işlemler varil başına negatif 40 doların üzerine düştüğünde; sentetik pozisyonları elinde tutanlar için beklenmedik kayıplar şaşırtıcıydı.

Depolama kapasitesi kritik faktörler

Arz kapasitesi, yakınlardaki bir vadeli işlem sözleşmesinde uzun pozisyona sahip herhangi bir piyasa katılımcısı için çok önemli bir faktördür. Malları teslim alma ve saklama yeteneği olmadan, negatif fiyat seviyeleri için bir potansiyel vardır. Olumsuz tarafın sıfırla sınırlı olduğunu varsaymak yanlıştır. Gelecekte benzer bir kaderle karşılaşacağınız bir başka pazar, depolama kapasitesinin sınırlı olduğu ve fiyatın bir noktada negatif bölgeye girebileceği doğal gazdır.

Bir emtiayı depolama veya finanse etme yeteneği olmadan; aşağı yönlü risk teorik olarak yukarı yön kadar sınırsızdır.

Negatif emtia fiyatları mantıksız görünebilmektedir. Dolayısla sıfıra bir şey satın almak her zaman cazip gelmektedir. Emtia futures’ları dünyasında ve bazı fiziksel piyasalarda; petrol piyasasının bize 20 Nisan 2020’de öğrettiği gibi, sıfır yüksek bir fiyat olabilmektedir.

Hakkında admin

İlgilinizi Çekebilir

Fraktal Stratejisi Nedir

Fraktal Stratejisi Nedir?

Fraktal Stratejisi Nedir? Fraktal tabanlı işlem stratejisinin kullanımı oldukça basittir. Aynı zamanda oldukça tatmin edici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir