Anasayfa / Yatırım Fikirleri / Bitcoin’i Değerli Yapan Nedir?

Bitcoin’i Değerli Yapan Nedir?

Bitcoin’i Değerli Yapan Nedir? Dijital para birimi Bitcoin’in kendine has bir takipçisi vardır. Bu nedenle sıkça ekonomi haberlerinde yer almaktadır. Ve sayısız yatırımcıya dijital para birimini portföylerinin bir parçası yapmayı düşünmeleri için ilham verir. Yine de bir banka gibi hiçbir hükümetin veya üçüncü taraf kuruluşunun desteğine sahip değildir. Bu nedenle algılanan değerinin nereden geldiğini anlamak zor olabilmektedir. Öyleyse, bitcoin’i değerli kılan nedir diye soruyor olabilirsiniz.

Bitcoin’i Değerli Yapan Nedir?

Temel olarak, bitcoinler değerini tıpkı diğer her şey gibi almaktadır. Bu nedenle bir çok yatırımcı bu ağa dahil olmayı istemektedir. Diğer herhangi bir para birimi gibi, bitcoin de temel arz ve talep kurallarını takip eder. Para birimleri, ticareti kolaylaştırmak için her zaman yararlı araçlar olmuştur. Mal sahiplerinin satış yoluyla malları geniş çapta ticareti yapılabilen bir metaya dönüştürmelerini ve ardından bu satıştan elde edilen gelirleri neredeyse istedikleri her şeyi satın almak için kullanmalarını sağlar.

İtibari para birimleri, onları destekleyen hükümetlerden değer elde ederken; altın gibi para birimleri kendi başlarına değerlidir. Şu anda bitcoin, evrensel olarak kabul edilmediği için diğer para birimleri gibi değildir. Ne için kullanılabileceğine dair sınırlar vardır. Bir hükümet tarafından desteklenmemiş veya kendileri tarafından değerli olmasalar da; bitcoinler hala bir değer deposu, geleneksel para birimlerinde olduğu gibi takas edilebilecekleri mal ve hizmetler için bir yer tutucu olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin'i Değerli Yapan Nedir

Bitcoin, benzersiz değerini, resmi destek eksikliğine veya geniş kabul görmesine rağmen, birçok insanın ticaret yapmaya ve kabul etmeye istekli olduğu bir ekosistem oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Aslında, bazıları bitcoini diğer para birimlerinden daha değerli veya daha kullanışlı olarak algılar çünkü kesintisiz dijital transferler ve sınır ötesi kullanım gibi belirli amaçlar için daha iyi bir seçenek. Ayrıca, mevcut olacak toplam bitcoin sayısı üzerinde bir sınır belirlendiğinden; para birimi diğerlerinin yapabildiği gibi enflasyon yoluyla devalüe edilemez. Son olarak, bitcoin’in önemli bir avantajı, normalde diğer ödeme ağları tarafından sansürlenebilecek işlemler için kullanılabilme yeteneği olan “sansür direnci” olarak bilinir.

Kısacası, bitcoin’i neyin değerli kıldığı sorusunun cevapları; her para birimini değerli kılan şeylerden bazıları ve bazıları da Bitcoin’i diğerlerinden farklı kılan şeylerdir.

Bitcoin İyi Bir Yatırım Mı?

Bir yatırım olarak bitcoinlerin değeri hakkındaki sorular, kime sorduğunuza bağlı olarak büyük olasılıkla farklılık gösterecektir. Merkezi bir denetçinin eksikliğinin bir varlığın değerinin anahtarı haline geldiği, tamamen dağıtılmış bir gelecek vizyonuna sahip olanlar, size, evet, bitcoinlerin gelecekte yalnızca daha değerli olmaya hazır olduğunu söyleyecektir. Bankalar ve devlet kurumları tarafından sağlanan geleneksel güvene daha fazla değer veren başkaları; muhtemelen sizi bir yatırım olarak bitcoinlerden uzaklaştıracaktır.

Bitcoin İyi Bir Yatırım Mı?

Herhangi bir yatırımın ne kadar “iyi” olacağını belirlemek; sonuçta bir tahmin oyunu olsa da, bir varlığın değerini belirlemenin bazı denenmiş ve doğru yolları olmaktadır. Bitcoin’i bir yatırım olarak düşünmenin en basit yollarından biri, ABD doları karşısındaki yükselişini düşünmektir. Son zamanlarda, bitcoin fiyatları 1.000 doları gölgede bıraktı ve 1.500 doları aştı. Birkaç yıl önce değeri hala 150 dolar civarında iken dijital para birimine yatırım yapmış olsaydınız veya ilk kez 2009’da piyasaya sürüldüğünde ve dolar karşısında hiçbir değeri olmadığında, muhtemelen bunun iyi bir yatırım için yapıldığına ikna olurdunuz.

Dahası, Bitcoin’in arkasındaki temel bir kavram, yalnızca 21.000.000 token olacağı, yani sürekli olarak değerli kalabileceği veya sonsuz bir şekilde basılabilen diğer para birimi türlerine göre değerinin artabileceği anlamına geliyor. Varlığın iyi bir yatırım gibi görünmesinin diğer nedenleri arasında artan popülaritesi; ağ etkileri, güvenliği, değişmezliği veya büyüyen dijital para birimleri dünyasında ilk olarak statüsü sayılabilmektedir.

Bununla birlikte, bitcoin’leri portföyünüzün en fazla küçük bir kısmıyla sınırlandırmak için en az bir önemli argüman var. Bitcoin, uzun vadeli bir para üreticisi olarak varlığa güvenmeyi zorlaştıracak fiyattaki keskin sıçramalar; yüksek zirveler ve derin vadilerle bilinmektedir. Sahip olduğunuz her kuruşu böylesine değişken bir varlığa bağlamak tedbirsiz olur. Yapabileceğiniz iyi bir kural, asla kaybetmenizi sağlamanız adına daha fazla yatırım yapmamaktır.

Hakkında admin

İlgilinizi Çekebilir

Borsaların Sahibi Kim

Borsaların Sahibi Kim?

Borsaların Sahibi Kim? Borsaların, işleyiş şekli ve mülkiyeti kadar kendine has özellikleri ve bir işletmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir