Anasayfa / Yatırım Fikirleri / Altın Neden Düşüyor?

Altın Neden Düşüyor?

Altın Neden Düşüyor? Altın her zaman güvenli bir liman varlığı olarak görülmüştür. Merkezi para sistemlerinin uygulamaya konulmasından bu yana, altın birincil standart olarak kullanıldı. Bu nedenle bir para biriminin gücüne sabitlendi.

Kalan altın rezervlerinin azalmasıyla, ülkeler artık altın standardını takip edemiyor ve bugün karşı karşıya olduğumuz durumla sonuçlanıyor.

Altın Neden Düşüyor?

Altının güvenli sığınak statüsünün bu sefer neden işe yaramadığının nedenine girmeden önce; altının neden güvenli bir sığınak olarak kabul edildiğini ilk etapta açıklayayım:

  1. Altın, korkuyu önleme konusunda geçmişe sahip. Piyasadaki siyasi risk, enflasyon ve korkuya karşı bir portföyde bir arka durdurucu sağlar. Piyasaların finansal krizin ilk etkilerini yaşadığı 2008’de altın, pozitif getiri sağlayan ender yatırımlardan biriydi.
  2. Altın sağlam bir güvenlik battaniyesidir. Altının fiyatı, kişinin portföyünde koruma sağlayarak sabit kalır ve piyasalar döndüğünde, ekonomiler mücadele ettiğinde ve hisse senetleri düştüğünde genellikle iyileşir.
  3. Altına Merkez Bankaları güvenmektedir. Örneğin ABD Federal Rezervi, para rezervlerinin yaklaşık dörtte üçünü altın olarak tutuyor, bu da hükümetlerin bile altını güvenli varlıklar olarak gördüğünü gösteriyor.

Muhtemelen öğrenmek için beklediğiniz şudur: Küresel borsa düştüğünde altın neden yükselmedi?
(Bu yazının yazıldığı sırada, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, 12 Şubat 2020’nin en yüksek seviyesinden 19 Mart 2021’nin en düşük seviyesine% 20.3 düşerek ayı piyasasına girdi.) ve gümüş fiyatları buna tepki gösterdi:

Altın fiyatları

Yukarıdaki tablodan, krizler sırasında çoğu durumda altının yükseldiğini görebiliriz. Yine de 2008 krizinde altın, krizin ilk şokunda düştü ve ardından toparlanıp yılı% 5,5’lik bir kazançla kapattı.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, 1980 krizi sırasında; altının 1970’lerden 1980’e% 2300’ün üzerinde bir oranla en büyük boğa koşusunu yaşadığıdır. Dolayısıyla, düşüş, aşırı satın alınan metale geniş bir uyum sağladı. Son olarak, gümüş yukarıdaki durumların hiçbirinde iyi sonuç vermedi.

Analizimize dayanarak, borsada altının düşmesinin dört nedeni var:
Kısa teminat, kar veya zararda açık kısa pozisyonları kapatmak için ödünç alınan menkul kıymetleri geri satın almayı ifade eder. Küresel borsadaki büyük satış nedeniyle; yatırımcılar nakit artırmak ve pozisyonlarındaki kayıpları kapatmak için altın kazançlarını kapatıyorlar. Bu korelasyon, teminatsız satış korkusundan kaynaklanmaktadır.

Altın Piyasasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dik piyasa düşüşleri göz önüne alındığında, yatırımcılar bir teklifle herhangi bir şeyi satmak için acele ediyorlar. Bu nedenle korunması için koşuyorlar. Bu, diğer varlıklardaki zararlarını karşılamak için karlarını kapatmak için acele etmeyen yatırımcıları içerir. Yatırımcılar, COVID-19 durumunun neden olduğu piyasadaki aşırı belirsizlikler göz önüne alındığında, diğer varlıklardan daha fazla nakit tutmayı tercih ediyor.

Altın Neden Düşüyor

Sosyal mesafeye duyulan ihtiyaç nedeniyle; Hindistan ve Çin’deki fiziki altın işlemleri durma noktasına geldi ve altın talebinin düşmesine neden olabilmektedir.

Bu iki ülke, dünyanın toplam altın talebinin% 80’ini oluşturan yılda yaklaşık 1.100 metrik ton talebi karşılıyor. Bununla birlikte, fiyatları şu anda hareket ettirenin temel veya teknik veriler değildir. Piyasa duyguları olduğu göz önüne alındığında, bu düşüşün etkisinin sınırlı olabileceğini düşünüyoruz.

Altın vadeli işlemlerinin kağıt altını düşerken; fiziksel altın mevcut fiyatlarının üzerine% 10-15’lik bir primle bile her yerde satılmıştır. Kağıt altın, COMEX altın vadeli işlemlerinde ve Londra Tezgah Üstü (OTC) piyasasında işlem görmektedir. Her ikisi de türev piyasalardır ve hiçbiri fiziksel altın piyasasına bağlı değildir.

Bu, fiziksel altın piyasasının, fiyatı kağıt piyasasından devralan bir fiyat alıcı olduğu ve türev piyasaların münhasır ve baskın fiyat yapıcılar olduğu anlamına gelir. Bu finansallaştırılan altın ticaretinin tüm piyasa yapısı kusurludur.

Bununla birlikte, çökmelerin ve altın hareketinin geçmişine dayanan altın; düşen borsadan ancak uzun vadede güvenli bir sığınak sunmaktadır. Peki ne zaman gireceğiz? Bize göre, borsa hacim kaybetmeye başladığında ve daha az devre kesiciyle birlikte; altının tekrar toparlanmaya başladığını görebiliriz.

Altın Analiz Grafiği

Altın şu anda günlük grafikte yaklaşık 1475 fiyat seviyesinde 200MA’nın altında işlem görüyor. 1450 fiyat seviyesi güçlü bir destek seviyesi olabilmektedir. Bu nedenle fiyatların 200MA’nın üzerine çıktığını gördüğümüzde, daha uzun sürebiliriz.

Sonuçta Altın Neden Düşüyor?

Covid 19 kapsamları doğrultusunda altın madenleri çalışmalara ara vermişti. Dünyada normalleşme sonucu üzerine bir çok maden tekrar faaliyete geçmiştir. Aşırı fiyatlanması ise bir çok yatırımcının alım gücünü aşmıştır. Ve bir süre içerisin de panik satışları ile piyasa geri doğru çekilmiştir.

22 Mart 2021 tarihi itibari ile alım seviyesinde görülmektedir.

Hakkında admin

İlgilinizi Çekebilir

Borsaların Sahibi Kim

Borsaların Sahibi Kim?

Borsaların Sahibi Kim? Borsaların, işleyiş şekli ve mülkiyeti kadar kendine has özellikleri ve bir işletmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir